TÜBA'nın paydaşı olduğu, dünyanın en büyük uzay, havacılık ve teknoloji etkinliği olan TEKNOFEST'in öncelikli alanları arasında sayılan;

1- Teknoloji ve Tasarım (Yapay Zeka, Makine Öğrenmesi, Otonom Sistemler, Robotik ve Mekatronik Sistemler, Modelleme ve Simülasyon Teknolojileri, Enerji, Hibrit ve Elektrikli Araç Teknolojileri, Hava, Uzay ve İnsansız Sualtı Sistemlerine Yönelik Teknolojiler),
2- Bilgi ve İletişim Teknolojileri (Siber Güvenlik ve Kriptoloji dahil),
3- Eğitim, Sağlık, Tarım ve Ekoloji Teknolojileri ve Biyoteknoloji alanlarında, ayrıca;
4- Milli Teknoloji Hamlesi’nin Uluslararası İlişkiler, Kalkınma Politikaları, Eğitim Yaklaşımları, Güvenlik Politikaları konularını içeren Sosyal Bilimler alanında; yazılan ülkemiz kaynaklı üretilmiş doktora tezlerini ödüllendirmek adına “TÜBA-TEKNOFEST Doktora Bilim Ödülü”  ihdas edilmiştir.

Bu ödüle TEKNOFEST yarışma alanlarına yönelik TÜBA tarafından her yıl açıklanan tematik program ile ilgili konu başlıklarını içeren YÖK doktora tezlerinin yazarları bireysel olarak başvurabilirler. Başvurular dijital olarak yapılacaktır. Ayrıca başvurular, adayların kendileri tarafından yapılabileceği gibi TÜBA Üyeleri ile YÖK, TÜBİTAK, TÜSEB ve Üniversite Rektörlükleri tarafından da öneriler yapılabilmektedir.

Ödül kapsamında TEKNOFEST'in öncelikli alanları arasında sayılan konularda yapılan doktora tezleri bilimsel değerlendirme süreçleriyle değerlendirilecek ve birinci olan tez yazarına 50.000, ikinciye 40.000 ve üçüncüye ise 30.000 Türk Lirası ödül verilmektedir.

Adaylar, başvuru formu, başvuru gerekçesi, Türkçe özgeçmişleri, ulusal ve uluslararası bilimsel faaliyetleri, tezin tam sureti, tezin YÖKSİS kayıt bilgileri ve tezden çıkan yayınların listesi ile tezin amacı, bilimsel etik izni, tezin yöntemi, tezin paydaşları, tezin yürütüldüğü enstitü bilgileri (tezin Türkiye’deki kurumlarda çalışıldığına ve yürüttüğüne dair belgelendirme) ile başvuru yapabilmektedir.

 

BAŞVURU YAPMAK İÇİN TIKLAYINIZ.

BAŞVURU ADIMLARINI İZLEMEK TIKLAYINIZ.

 

TÜBA TEKNOFEST Doctoral Science Awards 2022 Degree

DEGREES Name Surname
1. (Science and Engineering Sciences) Demet Çilden Güler
2. (Science and Engineering Sciences) Ferdi Kara
3. (Science and Engineering Sciences) Müge Özçevik
1. (Social Sciences and Humanities) Ufuk Tuğtekin
2. (Social and Humanities) Tuba Bağatarhan
3. (Social and Humanities) Halime Güngör
1. (Health and Life Sciences) Deniz Lengerli
2. (Health and Life Sciences) Duygu Aydemir
3. (Health and Life Sciences) Ahmet Cingöz

TÜBA TEKNOFEST Doctoral Science Awards

DEGREES AWARD
Science
First 50.000 TL
Second 40.000 TL
Third 30.000 TL
Liberal arts
First 50.000 TL
Second 40.000 TL
Third 30.000 TL
Health Sciences
First 50.000 TL
Second 40.000 TL
Third 30.000 TL

TÜRKİYE BİLİMLER AKADEMİSİ (TÜBA) TEKNOFEST DOKTORA BİLİM ÖDÜLÜ ESASLARI