Jet Motor Tasarım Yarışması

Yarışma Hakkında

TEKNOFEST Teknoloji yarışmaları kapsamında Jet Motor Tasarım Yarışması düzenlenmektedir.

Yarışmada, 150 libre itki üreten bir turbojet motorunun kavramsal tasarımının gerçekleştirilmesi amaçlanmaktadır. Yarışmaya katılacak olan takımlardan beklenen, tasarım kriterlerine uygun şartları sağlayabilecek bir turbojet motorunun kavramsal tasarımını yapmaktır.

Yarışmaya üniversite,  yüksek lisans ve doktora öğrencileri bireysel veya takım halinde katılabilir.Takımlar en fazla 5 kişiden oluşabilecektir.

Değerlendirme; Kavramsal Tasarım Raporu, Detay Tasarım Raporu ve Final Değerlendirme Sunumu olmak üzere üç farklı aşamada yapılacaktır. 

Şartnamede verilen bilgiler haricinde, yarışma hakkında sormak istediğiniz diğer sorular için JET MOTOR TASARIM YARIŞMASI GRUBU linkinden ilgili mail grubuna üye olmanız gerekmektedir. Soracağınız sorular ve bu sorulara verilecek olan cevaplar, mail grubunun diğer üyelerinin de görebileceği şekilde açık olacaktır.

Yarışma Son Başvuru Tarihi 15 MART!

 


Jet Motor Tasarım Yarışma Şartnamesi

İndirmek İçin Tıklayınız.

Açıklama Tarih
Yarışma son başvuru tarihi 15 Mart 2021
Yarışmacılara 1. Faz Motor Tasarım Eğitiminin verilmesi 22 Mart 2021
Kavramsal Tasarım Raporu son teslim tarihi 03 Mayıs 2021
Kavramsal Tasarım Raporu sonuçlarına göre ön elemeyi geçen takımların açıklanması 24 Mayıs 2021
Ön elemeyi geçen takımlara 2. Faz Motor Tasarım eğitiminin verilmesi 31 Mayıs 2021
Detay Tasarım Raporu son teslim tarihi 26 Temmuz 2021
Finale kalan takımların açıklanması 06-08 Ağustos 2021
Final değerlendirme sunumları 18 Ağustos 2021
TEKNOFEST 21-26 Eylül 2021

S: Teknofest Jet Motoru Yarışması şartnamesinde bahsedilmemesine rağmen emin olmak adına yine de sormak istedik. Jet motorunda bulunan yakıt-yağ enjeksiyon sistemi ve ateşleyici gibi özel sistemlerin istenip istenmediğini merak ediyoruz. 

C: Yakıt-yağlama, ateşleme sistemi gibi alt sistemler ile ilgili Kavramsal Tasarım Raporunda tasarımın açıklanmasını Detay Tasarım Raporunda tasarımınız ile ilgili hesaplamaları beklemekteyiz. Örnek video:  https://youtu.be/y3F1YeShpB8

S: Verilen şartnamenin tümünde istenen itki değeri 150 lb iken tablo 6 da motorun asgari itki değeri 90 lb olacaktır deniyor. İkisinin arasındaki fark nedir?

C:150 lb itki tasarım noktası motorun sağlaması geren itki isteridir. 90 lb, tasarım noktası dışında motorun sağlaması gereken itki isteridir.

S: Tasarımı şekillendirmek için motorun takılacağı senaryodaki uçağın yolcu uçağı mı yoksa savaş uçağı mı, eğer savaş uçağıysa ne görevler için tasarlandığı(muharip/bombardıman/kargo vs.) hakkında bilgilere ihtiyaç duyuyoruz. 

C: Şartnamede isterleri tanımlanan motorun tasarımının şekillendirilmesi için motorun takılacağı platform bilgisine ihtiyaç duyulmamaktadır.

S: Yanma odası tasarımı ne kadar detaylandırılacak, yakıt enjekte sistemi dahil tüm sistem gereksinimleri hesaplanacak mı?

C: Yanma odası tasarımı, Kavramsal tasarım raporunda temel boyutlandırma hesaplarını ve 2D akış yolunu içerecek şekilde detaylandırılacaktır. Yakıt enjektör sistemi dahil tüm sistem gereksinimleri hesaplanacaktır. Yalnız Enjektör tasarımı yapmanız beklenmemektedir. 

S: Kavramsal tasarım raporundaki risk analizi bölümde tam olarak ne beklendiğini ve raporda herhangi bir sayfa sayısı kısıtlaması var mıdır?

C: Risk analizi bölümünde, yaptığınız tasarım tercihleri sonucunda veya tasarım sırasında yapmadığınız çalışmaların değerlendirildiği, olası risklerin risk düzey puanlaması ile ilgili başlık altında sunmanız beklenmektedir. Raporda sayfa kısıtlaması yoktur.

S: Yarışmada kullanacağımız paket programlarda TEI ile uyumluluk açısından CAD için NX 12, CAE için ANSYS 18.1 kullansak uygun olur mu ?

C: Cad için NX12 , diğer versiyonları veya diğer CAD programlarını kullanabilirsiniz, yapısal analizler için ANSYS 18.1 yada herhangi bir versiyonunu veya başka bir sonlu eleman paket programını kullanabilirsiniz

S: Tasarımda kompresör tipi olarak santrifüj   (centrifugal ) kompresör çeşidi  kullanılabilir mi?

C: Evet kullanabilirsiniz.

S: Kavramsal tasarım raporunda "Kavramsal tasarımın tarif edilmesi" konu başlığının kapsamı nedir? Sadece kullanılacak eleman çeşitleri mi tarif edilecek? Bu başlık altında boyutlandırma yapmamız mı gerekiyor?

C: Kavramsal tasarımın tarif edilmesi konu başlığı ile beklenen, tasarımda yaptığınız tercihleri, tasarımı nasıl yaptığınızı, neden tasarımı bu şekilde yaptığınızı açıklamanızdır. Sonlu eleman veya CAD modelleme doğrudan tasarımın tarifi ile direk ilgili değildir.

S: İki boyutlu akış analizi konu başlığı altında beklenen nedir? Öncesindeki konu başlıkları altında mekanik tasarım yapılmamış olacak.

C: iki boyutlu akış analizi konu başlığında beklenen akış yolunun çıkarılması, kompresör, türbin, inlet vb. parçalar için giriş, çıkış vb. ölçülerinin, döndürülecek akış miktarının el hesapları ile yada 2D analizler ile hesaplanmasıdır.

S: Yarışma şartnamesinde kompresör kademesi 1 eksenel olarak verilmiş ve basınç oranının 4-6 arasında değişmesi istenmiş. yaptığım hesaplamalar şunu gösterdi ki istenilen basınçlandırmaya göre kademe sayısı az geliyor. kompresör türü radyan olabilir mi?

C: Kompresör türü dediğiniz gibi radyan olabilir.

 

S:Raporlamalar ile ilgili genel bir bilgi verir misiniz?
C:Değerlendirme; kavramsal tasarım raporu, detay tasarım raporu, sunum değerlendirmesi olmak üzere üç farklı aşamada yapılacaktır. Raporlarını göndermeyen takımlar yarışmaya devam etmeye hak kazanamayacaklardır.

S: Teknoloji yarışmasına başvuru yaptığımda, destek talebine de başvuru yapmış oluyor muyum, destekler hakkında bilgi verebilir misiniz ?

C: Hayır. Yarışmaya başvurmak ile, başvurduğu yarışma ile alakalı olarak destek talebinde bulunmak birbirinden farklı şeylerdir. Takımların destek talepleri rapor yükleme esnasında açılacak olan sayfa üzerinden alınacaktır. Gerçekleştirilen destek başvuruları, ilgili yarışmanın Danışma ve Değerlendirme Kurulu tarafından değerlendirmeye tabi tutulacak ve uygun görülen takımlara destek verilecektir. Destek başvurusunda bulunmak, kesin olarak destek alınacağı manasına gelmemektedir. Maddi destek başvurularından sonra destek almaya hak kazanan takımlardan IBAN NO istenecek ve destek miktarı hesaplara yatırılacaktır. Maddi destek almaya hak kazanan takımlara eşit miktarda destek sağlanması söz konusu değildir. Destek miktarları ve alınacak malzemelerin değerlendirilmesinin ardından bir üst limit belirlenecektir. Takımların talep listeleri ve raporları değerlendirilerek verilecek maddi destek miktarı belirlenecektir.

S: KYK'da konaklama ve ulaşım formunda kayıtlı olmayan kişiler ücreti ödenerek kalabilecek mi?
C: Formda kayıtlı olmayan kişiler ücret ödese dahi KYK'da kalamayacaktır.


S: Konaklamayı kendi imkanlarımızla gerçekleştirebilir miyiz ?
C: Hayır, teknofest bünyesinde bulunan herkes belirlenen yerlerde kalmak zorundadır.
 

S: Ulaşım güzergahımızı kendimiz belirleyebiliyor muyuz?
C: ilgili form süreleri dolduktan sonra yarışmacılar aranarak bilet bilgileri ve çeşidi hakkında bilgilendirme yapılacaktır, ulaşım bizim belirlediğimiz güzergah üzerinden olacaktır.


S: Yarismaya kendi aracimizla gelmek istersek maddi destek saglanma durumu soz konusu olabilir mi ?
C: Ulasim destegi sadece bilet olarak saglanmaktadir. Ek olarak yakit vs. destekler saglanmayacaktir.

Jet Motor Tasarım Yarışması Detay Tasarım Rapor Şablonu

İndirmek İçin Tıklayınız.

Jet Motor Tasarım Yarışması Sunum Şablonu

İndirmek İçin Tıklayınız.

2021

Sıra Takım Adı
1 JeTürk
2 JETHELIX
3 ASMAN
4 MSÜ İKİ MAVİ
5 JETU TJ150
6 schrödinger'sCAD
7 CF-Design
8 ÜLKEN

2020

Sıra Takım Adı
1 Seyyal
2 Dinamo Ankara
3 NEU-CFD
4 Team Typhoon
5 Ka-Fa-1500
6 BLADE Benders

2021

Derece Takım Adı
1- CF-DESİGN
2- MSÜ İKİ MAVİ
3- SCHRÖDİNGER'SCAD

2020

Derece Takım Adı
1. Seyyal
2. Dinamo Ankara
3. NEU-CFD

2019

Derece Takım Adı
1. MAX-THRUST
2. FAMES
3. AERODEBİ

Yarışmada verilecek olan ödüller aşağıdaki gibidir:


JET MOTOR TASARIM YARIŞMASI ÖDÜL MİKTARLARI

Birinci: 30.000 TL

İkinci:  20.000 TL

Üçüncü: 10.000 TL


Yarışma Başvuru Formu (İleri Kategori) Güncelleniyor

Yarışma Başvuru Formu (Serbest Kategori) Güncelleniyor

Yarışmacılara Sağlanan Olanaklar

 • DENEYAP ŞUBELERİNDE PROJELERİNİ ANLATMA FIRSATI
  Milli teknoloji geliştirme yolunda eğitim gören genç nesillere geliştirdiğiniz projeleri anlatma ve onlara ilham olma fırsatı sağlanmaktadır.
   

 • MALZEME DESTEĞİ İLE PROJELERİNİ HAYATA GEÇİRME FIRSATI
  Binlerce gencin projesine destek olmak için ön eleme aşamasını geçen takımlara toplamda 5 Milyon TL'nin üzerinde malzeme desteği sağlanmaktadır.
   
 • ULAŞIM / KONAKLAMA DESTEĞİ
  Finalist takımlara TEKNOFEST Teknoloji Yarışmaları için ulaşım/konaklama desteği sağlanmaktadır.
   
 • ÖDÜLLER
  TEKNOFEST Teknoloji Yarışmaları`nda  yarışıp dereceye girmeye hak kazanan takımlara 5 Milyon TL'nin üzerinde ödüller beklemektedir.

 • EĞİTİM KAMPI PROGRAMI
  Yürütücü kurum ve danışma kurulu üyelerinin katılımıyla finalist takımlara, projelerini destekleyecek eğitim programları düzenlenecektir.
   
 • SORU-CEVAP TOPLANTILARI
  Yürütücü kurum ve danışma kurulu üyelerinin katılımıyla yarışmacılara projeleri, yarışma süreci, değerlendirme kriterleri ve süreci hakkında danışma kuruluna sorular yönlendirebildiği fikir alış-verişleri yapılabilen toplantılar planlanacaktır.

 • STAJ İMKÂNI
  Türkiye’nin önde gelen teknoloji kurumlarında staj imkanları sağlanacaktır.
   
 • ULUSLARARASI YARIŞMALARA YÖNLENDİRME VE DESTEK PROGRAMLARI
  Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı tarafından yürütülen Teknolojinin Milli Takımları Destek Programı kapsamında takımlara uluslararası yarışmalardan haberdar etme, gerekli malzeme desteğini sağlamaktan ve ulaşım/ konaklama destekleri sağlanacaktır.

 • FİRMALARI TANIMA FIRSATI
  Türkiye’deki önde gelen teknoloji firmalarına Teknik Geziler düzenleyerek orada yapılan çalışmaları yerinde inceleme fırsatı sağlanmaktadır.
   
 • NETWORK KAZANIMI
  Teknik gezilerde ve birçok firmaya ev sahipliği yapan TEKNOFEST’te her alanda uzman kişileri tanıma fırsatı sağlanmaktadır.
   
 • FİRMALARDA İŞ VE MESLEK YAŞAMI HAKKINDA BİLGİ SAHİBİ OLMAK
  Teknik gezilerde iş ve meslek yaşamı hakkında uzman mühendisler ile birebir tanışma fırsatı ve sorular sorma imkanı sağlanmaktadır.
   
 • MOTİVASYON VE İLGİ ARTTIRMA
  Teknik gezilerde, teknoloji firmalarında çalışmış bilgi ve deneyime sahip kişilerden birebir tecrübelerini anlatma ve motivasyon arttırma fırsatı sağlanmaktadır.


   

Yarışma Videoları


Teknofest 2021 Uluslararası İnsansız Hava Aracı Yarışması Final Sonuçları Ve Sıralamaları Açıklanmıştır!

TEKNOFEST 2021 Uluslararası İnsansız Hava Aracı Yarışması Final sonuçları açıklanmıştır! Takımların almış oldukları puanlar ve sıralamaları aşağıdaki gibidir.

Detaylar

Teknofest 2021 Liselerarası İnsansız Hava Aracı Yarışması Final Sonuçları Ve Sıralamaları Açıklanmıştır!

TEKNOFEST 2021 Liselerarası İnsansız Hava Aracı Yarışması Final sonuçları açıklanmıştır! Takımların almış oldukları puanlar ve sıralamaları aşağıdaki gibidir.

Detaylar

Teknofest 2021 Roket Yarışması Final Sonuçları Ve Sıralamaları Açıklanmıştır!

TEKNOFEST 2021 Roket Yarışması Final sonuçları açıklanmıştır! Takımların almış oldukları puanlar ve sıralamaları aşağıdaki gibidir.

Detaylar

Teknofest 2021 Jet Motor Tasarım Yarışması Final Sonuçları Ve Sıralamaları Açıklanmıştır!

TEKNOFEST 2021 Jet Motor Tasarım Yarışması Final sonuçları açıklanmıştır! Takımların almış oldukları puanlar ve sıralamaları aşağıdaki gibidir.

Detaylar

Teknofest 2021 Liselerarası Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışları Final Sonuçları Ve Sıralamaları Açıklanmıştır!

TEKNOFEST 2021 Liselerarası Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışları Final sonuçları açıklanmıştır! Takımların almış oldukları puanlar ve sıralamaları aşağıdaki gibidir.

Detaylar