Helikopter Tasarım Yarışması

Yarışma Hakkında

TEKNOFEST Teknoloji yarışmaları kapsamında Helikopter Tasarım Yarışması düzenlenmektedir.

TEKNOFEST Helikopter Tasarım Yarışmasına, üniversite ve üzeri öğrencilerin veya mezunların kendi aralarında bir araya gelmesiyle oluşturdukları takımlar başvuru yapabilir. Yarışma takımları grup ya da bireysel olabilir.

Bu yarışmanın amacı; mevcut marketteki hava araçları ile kıyaslandığında performans özellikleri, satın alınabilirlik ve işletilebilirlik açısından daha rekabetçi olabilecek hafif sınıf 5 koltuklu (pilot dâhil) bir helikopterin kavramsal tasarımının ortaya konmasıdır.
Yarışma kapsamında toplam 2 adet rapor hazırlanacaktır. Bunlar  “Ön Tasarım Raporu” ve “Final Tasarım Raporu” şeklinde olacaktır.

Şartnamede verilen bilgiler haricinde, yarışma hakkında sormak istediğiniz diğer sorular için HELİKOPTER TASARIM YARIŞMASI linkinden ilgili mail grubuna üye olmanız gerekmektedir. Soracağınız sorular ve bu sorulara verilecek olan cevaplar, mail grubunun diğer üyelerinin de görebileceği şekilde açık olacaktır. Yarışmacıların hazırlamaları gereken raporlara ilişkin şablonlar ilerleyen tarihte TEKNOFEST web sitesi üzerinden duyurulacaktır.

Yarışma Son Başvuru Tarihi 15 MART!


Helikopter Tasarım Yarışma Şartnamesi

İndirmek İçin Tıklayınız.

Açıklama Tarih
Yarışma Son Başvuru Tarihi 15 Mart 2021
Ön Tasarım Raporu Son Teslim Tarihi 15 Nisan 2021
Ön Tasarım Raporu Sonuçlarının Açıklanması 11 Mayıs 2021
Final Tasarım Raporu Son Teslim Tarihi 30 Haziran 2021
Final Tasarım Raporu Sonuçlarının Duyurulması ve Finale Kalan Takımların Açıklanması 16-18 Temmuz 2021
TEKNOFEST 21-26 Eylül 2021

S: Tasarımın genel özelliklerinde istenen yakıt kapasitesi değeri görev profili dahilinde mi sınırlıdır yoksa helikopter, görev profili için gerekenden daha fazla yakıt kapasitesine sahip olabilir mi?
C: Helikopter görev profilinde bahsedilen performans isterlerini gerçekleştirecek asgari yakıt miktarına sahip olmalıdır. Yakıt kapasitesi için bir üst limit bulunmamaktadır fakat yakıt miktarının nasıl belirlendiği bilimsel gerekçelerle açıklanmalıdır. 

S: Raporda alt sistemleri yazarken kullanacağımız tüm (sensörler, parçalar, gösterge sistemleri vb.) parçaları yazmamız gerekli midir?
C: Alt sistemlerdeki detay seviyesi yarışmacı takımlara bırakılmıştır. Helikopter bütün bir ürün olarak düşünüldüğünde verilecek alt sistem detayları helikopterin daha rekabetçi olmasını sağlayacak nitelikte olmalıdır. 

S: Helikopter tasarım yarışmasında " Azami kalkış ağırlığı 1500 kg’dan az olan hafif sınıf helikopterler bütün helikopter marketindeki toplam araç sayısına baskın gelmesine rağmen bu sınıftaki tasarım çeşitliliği sınırlıdır." cümlesinde belirtilen 1500 kg toplam ağırlığı mıdır?
C: Azami kalkış ağırlığı limiti bulunmamaktadır. Yukarıdaki ifade yarışmada tasarlanması istenen helikoptere benzer rakip ürünlerin yaklaşık ağırlık sınıfını belirtmek amacıyla kullanılmıştır. 

S: ÖTR Şablonunda "Helikopterin boş ve azami kalkış ağırlığı kestirim değerleri verilmelidir." şeklindeki ibarede ağırlık değerleri için kestirim ağırlık hesaplaması yapmalı mıyız yoksa tahmini bir değer mi atamalıyız? 
C: Raporda verilen tüm sayısal değerler bilimsel yaklaşımlarla temellendirilmelidir.

S: Görev profilinde belirtilen 500ft/dk olan tırmanma hızı helikopter performasına göre değişiklik gösterebilir mi yoksa zorunlu bir performans isteri midir?

C: Görev profilinde geçen 500 ft/dk olan tırmanma hızı helikopterin görev profilinde belirtilen uçuş koşullarında sağlaması gereken tırmanış hızını temsil etmektedir. Helikopter performansı daha yüksek hızları sağlıyor olabilir fakat istenen koşullarda asgari değer olan 500ft/dk hızının sağlanması gerekmektedir. Helikopter bu gereksinimi (500 ft/dk) sağlayacak şekilde tasarlanmalıdır.

S: Şartnameye göre geleneksel , tek ana ve kuyruk rotorlu olması isteniyor. Ancak kuyruk rotoru olarak fenestron tipi veya açık pervaneli rotor vs. olarak belirtilmiyor.  Geleneksel olarak belirtilirken söylenmek istenen kuyruk için sadece açık pervaneli rotor tipini mi kullanmamız gerektiğidir ?  Yoksa kuyruk rotor tipi olarak ne kullanacağımız bizim seçimimizde mi ?

C:Kuyruk rotor tipi olarak konvansiyonel kuyruk rotoru ya da fenestron tipi kuyruk rotoru kullanılabilir. Helikopterler bir ana rotor ve bir kuyruk rotoru içerecek şekilde tasarlanmalıdır.

S: Raporlamalar ile ilgili genel bir bilgi verir misiniz?
C: Yarışma kapsamında toplam 2 adet rapor hazırlanacaktır. Bunlar “Ön Tasarım Raporu” ve “Final Tasarım Raporu” şeklinde olacaktır.

S: Teknoloji yarışmasına başvuru yaptığımda, destek talebine de başvuru yapmış oluyor muyum, destekler hakkında bilgi verebilir misiniz ?


C: Hayır. Yarışmaya başvurmak ile, başvurduğu yarışma ile alakalı olarak destek talebinde bulunmak birbirinden farklı şeylerdir. Takımların destek talepleri rapor yükleme esnasında açılacak olan sayfa üzerinden alınacaktır. Gerçekleştirilen destek başvuruları, ilgili yarışmanın Danışma ve Değerlendirme Kurulu tarafından değerlendirmeye tabi tutulacak ve uygun görülen takımlara destek verilecektir. Destek başvurusunda bulunmak, kesin olarak destek alınacağı manasına gelmemektedir. Maddi destek başvurularından sonra destek almaya hak kazanan takımlardan IBAN NO istenecek ve destek miktarı hesaplara yatırılacaktır. Maddi destek almaya hak kazanan takımlara eşit miktarda destek sağlanması söz konusu değildir. Destek miktarları ve alınacak malzemelerin değerlendirilmesinin ardından bir üst limit belirlenecektir. Takımların talep listeleri ve raporları değerlendirilerek verilecek maddi destek miktarı belirlenecektir. Ancak tasarım yarışmalarında maddi destek sağlanmamaktadır.

S: KYK'da konaklama ve ulaşım formunda kayıtlı olmayan kişiler ücreti ödenerek kalabilecek mi?
C: Formda kayıtlı olmayan kişiler ücret ödese dahi KYK'da kalamayacaktır.


S: Konaklamayı kendi imkanlarımızla gerçekleştirebilir miyiz?
C: Hayır, teknofest bünyesinde bulunan herkes belirlenen yerlerde kalmak zorundadır.

S: Ulaşım güzergahımızı kendimiz belirleyebiliyor muyuz?
C: ilgili form süreleri dolduktan sonra yarışmacılar aranarak bilet bilgileri ve çeşidi hakkında bilgilendirme yapılacaktır, ulaşım bizim belirlediğimiz güzergah üzerinden olacaktır.


S:Yarismaya kendi aracimizla gelmek istersek maddi destek saglanma durumu soz konusu olabilir mi ?
C:Ulasim destegi sadece bilet olarak saglanmaktadir. Ek olarak yakit vs. destekler saglanmayacaktir.

Helikopter Tasarım Yarışması Final Tasarım Rapor Şablonu

İndirmek İçin Tıklayınız.

Yarışma Dokümanları

2020

Sıra Takım Adı
1 ITU BeeCopter
2 METUChopper
3 HELLY-800
4 EİMT(Eklemeli İmalat ve 3B Modelleme Topluluğu)
5 MERKUT
6 TULPAR
7 Aerospace and Aviation Resarch Club
8 Dinamik
9 SGR-TECH
10 UTEK
11 HUMMINGBIRDS

2021

Derece Takım Adı
1- VEGA HELİKOPTER TAKIMI
2- NEU-CFD AVIATION
3- AE-ZION

2020

Derece Takım Adı
1. ITU BeeCopter
2. METUChopper
3. HELLY-800

Yarışmada verilecek olan ödüller aşağıdaki gibidir:


HELİKOPTER TASARIM YARIŞMASI ÖDÜL MİKTARLARI


Birinci: 30.000.00 ₺

İkinci: 20.000.00 ₺

Üçüncü: 10.000.00 ₺

 

Yarışma Başvuru Formu (İleri Kategori) Güncelleniyor

Yarışma Başvuru Formu (Serbest Kategori) Güncelleniyor

Yarışmacılara Sağlanan Olanaklar

 • DENEYAP ŞUBELERİNDE PROJELERİNİ ANLATMA FIRSATI
  Milli teknoloji geliştirme yolunda eğitim gören genç nesillere geliştirdiğiniz projeleri anlatma ve onlara ilham olma fırsatı sağlanmaktadır.
   

 • MALZEME DESTEĞİ İLE PROJELERİNİ HAYATA GEÇİRME FIRSATI
  Binlerce gencin projesine destek olmak için ön eleme aşamasını geçen takımlara toplamda 5 Milyon TL'nin üzerinde malzeme desteği sağlanmaktadır.
   
 • ULAŞIM / KONAKLAMA DESTEĞİ
  Finalist takımlara TEKNOFEST Teknoloji Yarışmaları için ulaşım/konaklama desteği sağlanmaktadır.
   
 • ÖDÜLLER
  TEKNOFEST Teknoloji Yarışmaları`nda  yarışıp dereceye girmeye hak kazanan takımlara 5 Milyon TL'nin üzerinde ödüller beklemektedir.

 • EĞİTİM KAMPI PROGRAMI
  Yürütücü kurum ve danışma kurulu üyelerinin katılımıyla finalist takımlara, projelerini destekleyecek eğitim programları düzenlenecektir.
   
 • SORU-CEVAP TOPLANTILARI
  Yürütücü kurum ve danışma kurulu üyelerinin katılımıyla yarışmacılara projeleri, yarışma süreci, değerlendirme kriterleri ve süreci hakkında danışma kuruluna sorular yönlendirebildiği fikir alış-verişleri yapılabilen toplantılar planlanacaktır.

 • STAJ İMKÂNI
  Türkiye’nin önde gelen teknoloji kurumlarında staj imkanları sağlanacaktır.
   
 • ULUSLARARASI YARIŞMALARA YÖNLENDİRME VE DESTEK PROGRAMLARI
  Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı tarafından yürütülen Teknolojinin Milli Takımları Destek Programı kapsamında takımlara uluslararası yarışmalardan haberdar etme, gerekli malzeme desteğini sağlamaktan ve ulaşım/ konaklama destekleri sağlanacaktır.

 • FİRMALARI TANIMA FIRSATI
  Türkiye’deki önde gelen teknoloji firmalarına Teknik Geziler düzenleyerek orada yapılan çalışmaları yerinde inceleme fırsatı sağlanmaktadır.
   
 • NETWORK KAZANIMI
  Teknik gezilerde ve birçok firmaya ev sahipliği yapan TEKNOFEST’te her alanda uzman kişileri tanıma fırsatı sağlanmaktadır.
   
 • FİRMALARDA İŞ VE MESLEK YAŞAMI HAKKINDA BİLGİ SAHİBİ OLMAK
  Teknik gezilerde iş ve meslek yaşamı hakkında uzman mühendisler ile birebir tanışma fırsatı ve sorular sorma imkanı sağlanmaktadır.
   
 • MOTİVASYON VE İLGİ ARTTIRMA
  Teknik gezilerde, teknoloji firmalarında çalışmış bilgi ve deneyime sahip kişilerden birebir tecrübelerini anlatma ve motivasyon arttırma fırsatı sağlanmaktadır.


   

Yarışma Videoları


Teknofest 2021 Uluslararası İnsansız Hava Aracı Yarışması Final Sonuçları Ve Sıralamaları Açıklanmıştır!

TEKNOFEST 2021 Uluslararası İnsansız Hava Aracı Yarışması Final sonuçları açıklanmıştır! Takımların almış oldukları puanlar ve sıralamaları aşağıdaki gibidir.

Detaylar

Teknofest 2021 Liselerarası İnsansız Hava Aracı Yarışması Final Sonuçları Ve Sıralamaları Açıklanmıştır!

TEKNOFEST 2021 Liselerarası İnsansız Hava Aracı Yarışması Final sonuçları açıklanmıştır! Takımların almış oldukları puanlar ve sıralamaları aşağıdaki gibidir.

Detaylar

Teknofest 2021 Roket Yarışması Final Sonuçları Ve Sıralamaları Açıklanmıştır!

TEKNOFEST 2021 Roket Yarışması Final sonuçları açıklanmıştır! Takımların almış oldukları puanlar ve sıralamaları aşağıdaki gibidir.

Detaylar

Teknofest 2021 Jet Motor Tasarım Yarışması Final Sonuçları Ve Sıralamaları Açıklanmıştır!

TEKNOFEST 2021 Jet Motor Tasarım Yarışması Final sonuçları açıklanmıştır! Takımların almış oldukları puanlar ve sıralamaları aşağıdaki gibidir.

Detaylar

Teknofest 2021 Liselerarası Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışları Final Sonuçları Ve Sıralamaları Açıklanmıştır!

TEKNOFEST 2021 Liselerarası Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışları Final sonuçları açıklanmıştır! Takımların almış oldukları puanlar ve sıralamaları aşağıdaki gibidir.

Detaylar