Helikopter Tasarım Yarışması

Yarışma Hakkında

TEKNOFEST Teknoloji yarışmaları kapsamında Helikopter Tasarım Yarışması düzenlenmektedir.

TEKNOFEST Helikopter Tasarım Yarışmasına, üniversite ve üzeri öğrencilerin veya mezunların kendi aralarında bir araya gelmesiyle oluşturdukları takımlar başvuru yapabilir. Yarışma takımları grup ya da bireysel olabilir.

Bu yarışmanın amacı; mevcut marketteki hava araçları ile kıyaslandığında performans özellikleri, satın alınabilirlik ve işletilebilirlik açısından daha rekabetçi olabilecek hafif sınıf 5 koltuklu (pilot dâhil) bir helikopterin kavramsal tasarımının ortaya konmasıdır.
Yarışma kapsamında toplam 2 adet rapor hazırlanacaktır. Bunlar  “Ön Tasarım Raporu” ve “Final Tasarım Raporu” şeklinde olacaktır.

Şartnamede verilen bilgiler haricinde, yarışma hakkında sormak istediğiniz diğer sorular için HELİKOPTER TASARIM YARIŞMASI linkinden ilgili mail grubuna üye olmanız gerekmektedir. Soracağınız sorular ve bu sorulara verilecek olan cevaplar, mail grubunun diğer üyelerinin de görebileceği şekilde açık olacaktır. Yarışmacıların hazırlamaları gereken raporlara ilişkin şablonlar ilerleyen tarihte TEKNOFEST web sitesi üzerinden duyurulacaktır.

Yarışma Son Başvuru Tarihi 28 ŞUBAT!


Helikopter Tasarım Yarışma Şartnamesi

İndirmek İçin Tıklayınız.

Açıklama Tarih
Yarışma Son Başvuru Tarihi 28 Şubat 2021
Ön Tasarım Raporu Son Teslim Tarihi 22 Nisan 2021
Ön Tasarım Raporu Sonuçlarının Açıklanması 25 Mayıs 2021
Final Tasarım Raporu Son Teslim Tarihi 21 Haziran 2021
Final Tasarım Raporu Sonuçlarının Duyurulması ve Finale Kalan Takımların Açıklanması 19 Temmuz 2021
TEKNOFEST 21-26 Eylül 2021

RAPORLAR

S: Ön değerlendirme raporunu nereye yolluyoruz?
C: Kullanıcı adınız ve şifrenizle mailinizde belirtilen link üzerinden KYS sistemine girerek belgelerinizi yükleyebilirsiniz.


S: Ön tasarım raporunda sadece el çizimi kabul edilir mi?
C: El çizimi kabul edilebilir, ancak sonraki aşamalar için CAD çizimlerinizi koymanız rapor düzenini ve çalışmanızın daha iyi anlaşılabilirliği için önemli olacaktır.


S: Raporda iki sayfa sınırına takımın adını vesaire belirttiğimiz sayfa dahil mi?
C: Hayır, ÖDR iki (2) sayfayı aşmayacaktır. Bu raporda katılımcıların tasarım fikirlerinin temel fizik ilkelerine uygunluğu değerlendirilecektir.


S: Ara tasarım raporunda sayfa sınırlaması geçilmesi durumunda puanlama üzerinde herhangi bir olumsuz durum oluşur mu?
C: Rapor koşullarına uygun rapor hazırlamanız gerekmektedir.


S: Ara tasarım raporunun sisteme son yükleme tarihi nedir?
C: Konuyla ilgili yarışma şartnamesinde yer alan yarışma takvimini inceleyebilirsiniz.


S: Raporun görseller kısmında çizimler eklenmelidir denmiş. Cad'te (Catia, Solidworks vs.) yaptığımız çizimler ekran görüntüsü olarak mı eklenmeli yoksa .stp biçiminde raporla birlikte mi sunulmalı?
C: Tasarımın, üç boyutlu çizim programı (CAD) kullanılarak yapılmış olan çizimleri ve/veya el çizimleri de ön değerlendirme formuna eklenmelidir. Burada CAD ekran görüntülerini verebilirsiniz. İleri rapor aşamalarında sizlerden CAD tasarım dosyalarınız değerlendirme için talep edilebilir.


KURALLAR

S: Takımımıza bir kişi eklemek istiyoruz, bu mümkün müdür?
C: Şartnamede yer alan katılım koşullarına uygun şekilde üye eklemesi yapabilirsiniz.


S: Verilen eğitimleri tekrar izleyebilir miyiz? 
C: Eğitimler Youtube üzerinden yayınlanmayacaktır.


S: Helikopterin maksimum hızı en az 400km/saat olmak zorunda mı?
C: Şartnamede belirtilen koşulları sağlayan araç tasarımı yapmanız gerekmektedir.


S: Şartnamede sadece 1 pilot olacağı yazıyor başka mürettebat olmayacak mı?
C: Askeri time mühimmat bırakma ve dağcı ekibe erzak ve araç gereç bırakma görevi olmasından dolayı Mürettebat olarak sadece 1 pilot olacaktır.


TASARIM

S: Kargonun bırakılma sistemini kendimiz tasarlayabilir miyiz? Farklı tasarım seçeneklerine açık mı yarışmanın formatı?
C: Şartnamede belirtilen görev profili ve sayısal değerlerine bağlı kalarak kargo yükünü bırakmanız istenmektedir. Yük bırakma işlemi için de tasarım düşünülmesi elbette yarışma formatına açıktır.


MEKANİK VE ELEKTRONİK

S: Toplam kargo hacminin değişiminden kasıt nedir?
C: Minimum kargo hacmi gereksiniminin üzerinde bir kargo hacmi ile tasarım gerçekleştirilmesi durumunda, bu farkın ağırlık ve performans üzerindeki etkilerinin izahı istenmektedir. Gerçekleştirilen optimizasyonun matematiksel modelinin ve elde edilen sonuçların grafikler ile gösterilmesi beklenmektedir.


S: Yük bırakma sırasında helikopter 3500 metre irtifadan mı kargoyu bırakacak.  2. bir durum olarak helikopter kargo bırakma esnasında alçalıp kargoyu bıraktıktan sonra tekrar 3500 metre irtifadan dönüş yapabilir mi. Yani yük bırakma sırasındaki irtifa durumu nasıl olacak bilgi verebilir misiniz?
C: Yük bırakma sırasında helikopter 3500 metre irtifadan 250 kg ağırlığındaki yükünü bırakacaktır.2. Dolanma, askı ve yük bırakma sırasında irtifa sabit olup helikopter bu durumlarda alçalamamaktadır. Bu kurgu üzerinden bir tasarım yapmalısınız. Yük bırakma durumu 5dk sürecek bir askı uçuşunun ardından olacaktır.


S: ÖTR raporunda bizden istenen elektronik donanımlardan kasıt nedir? Bir örnek verebilir misiniz elektronik bir donanıma?
C: Bu raporda katılımcıların tasarım fikirlerinin temel fizik ilkelerine uygunluğu değerlendirilecektir. Bu maddeyi sağlayacak elektronik donanımlar kastedilmektedir.


S: Rapor örneğinin tasarım açıklaması bölümünde 4. maddesinde kargo konumu belirtilmiş ve hacim bilgisi verilmiş bu hacim kargo bölmesinin hacmi mi yoksa sistemin en son yapılan çizimin toplam hacmi mi (Eğer böyle ise helikopterin palası bu hacime dahil mi)
C: Sistemin toplam hacmi kastedilmektedir.


S: Ön tasarım raporunda hesaplamalara (ya da palanın airfoili, uç airfoili, bıçak sayısı vs.) yer verilmeli mi yoksa varsayımsal yaklaşılıp bunların nedenleri mi açıklanmalı?
C: Bu aşamada kısaca hesaplamalarınızdan da bahsedebilirsiniz.  Ön değerlendirme formundan beklentiler; Rapor şablonun en iyi şekilde sunulmasıdır. Helikopter tasarımı ve alt sistemlerinin kavramsal olarak oluşturduğunuz tasarımı bu rapordan istemekteyiz. Şartnamede belirtilen isteklerin nasıl karşılandığının açıklanması ve bu tasarım ile yarışmaya hazırlanıyoruz ve katılacağız dediğiniz tasarımın raporudur. Bu sebeple rapor hazırlama aşamasında önceliğiniz kriterlere uygun olarak hazırlamalısınız.

S: Raporlamalar ile ilgili genel bir bilgi verir misiniz?
C: Yarışma kapsamında toplam 3 adet rapor hazırlanacaktır. Bunlar “Ön Değerlendirme Raporu”, “Ara Tasarım Raporu” ve “Final Tasarım Raporu” şeklinde olacaktır.

S: Teknoloji yarışmasına başvuru yaptığımda, destek talebine de başvuru yapmış oluyor muyum, destekler hakkında bilgi verebilir misiniz ?


C: Hayır. Yarışmaya başvurmak ile, başvurduğu yarışma ile alakalı olarak destek talebinde bulunmak birbirinden farklı şeylerdir. Takımların destek talepleri rapor yükleme esnasında açılacak olan sayfa üzerinden alınacaktır. Gerçekleştirilen destek başvuruları, ilgili yarışmanın Danışma ve Değerlendirme Kurulu tarafından değerlendirmeye tabi tutulacak ve uygun görülen takımlara destek verilecektir. Destek başvurusunda bulunmak, kesin olarak destek alınacağı manasına gelmemektedir. Maddi destek başvurularından sonra destek almaya hak kazanan takımlardan IBAN NO istenecek ve destek miktarı hesaplara yatırılacaktır. Maddi destek almaya hak kazanan takımlara eşit miktarda destek sağlanması söz konusu değildir. Destek miktarları ve alınacak malzemelerin değerlendirilmesinin ardından bir üst limit belirlenecektir. Takımların talep listeleri ve raporları değerlendirilerek verilecek maddi destek miktarı belirlenecektir. Ancak tasarım yarışmalarında maddi destek sağlanmamaktadır.

S: KYK'da konaklama ve ulaşım formunda kayıtlı olmayan kişiler ücreti ödenerek kalabilecek mi?
C: Formda kayıtlı olmayan kişiler ücret ödese dahi KYK'da kalamayacaktır.


S: Konaklamayı kendi imkanlarımızla gerçekleştirebilir miyiz?
C: Hayır, teknofest bünyesinde bulunan herkes belirlenen yerlerde kalmak zorundadır.

S: Ulaşım güzergahımızı kendimiz belirleyebiliyor muyuz?
C: ilgili form süreleri dolduktan sonra yarışmacılar aranarak bilet bilgileri ve çeşidi hakkında bilgilendirme yapılacaktır, ulaşım bizim belirlediğimiz güzergah üzerinden olacaktır.


S:Yarismaya kendi aracimizla gelmek istersek maddi destek saglanma durumu soz konusu olabilir mi ?
C:Ulasim destegi sadece bilet olarak saglanmaktadir. Ek olarak yakit vs. destekler saglanmayacaktir.

Helikopter Tasarım Yarışması

Üniversite ve Mezun (2020)

Sıra Takım Adı
1 ITU BeeCopter
2 METUChopper
3 HELLY-800
4 EİMT(Eklemeli İmalat ve 3B Modelleme Topluluğu)
5 MERKUT
6 TULPAR
7 Aerospace and Aviation Resarch Club
8 Dinamik
9 SGR-TECH
10 UTEK
11 HUMMINGBIRDS

2020

Derece Takım Adı
1. ITU BeeCopter
2. METUChopper
3. HELLY-800

Yarışmada verilecek olan ödüller aşağıdaki gibidir:


HELİKOPTER TASARIM YARIŞMASI ÖDÜL MİKTARLARI


Birinci: 30.000.00 ₺

İkinci: 20.000.00 ₺

Üçüncü: 10.000.00 ₺

 

Yarışma Başvuru Formu (İleri Kategori) Güncelleniyor

Yarışma Başvuru Formu (Serbest Kategori) Güncelleniyor

Yarışmacılara Sağlanan Olanaklar

 • DENEYAP ŞUBELERİNDE PROJELERİNİ ANLATMA FIRSATI
  Milli teknoloji geliştirme yolunda eğitim gören genç nesillere geliştirdiğiniz projeleri anlatma ve onlara ilham olma fırsatı sağlanmaktadır.
   

 • MALZEME DESTEĞİ İLE PROJELERİNİ HAYATA GEÇİRME FIRSATI
  Binlerce gencin projesine destek olmak için ön eleme aşamasını geçen takımlara toplamda 4 Milyon TL'nin üzerinde malzeme desteği sağlanmaktadır.
   
 • ULAŞIM / KONAKLAMA DESTEĞİ
  Finalist takımlara TEKNOFEST Teknoloji Yarışmaları için ulaşım/konaklama desteği sağlanmaktadır.
   
 • ÖDÜLLER
  TEKNOFEST Teknoloji Yarışmaları`nda  yarışıp dereceye girmeye hak kazanan takımlara 3 Milyon TL'nin üzerinde ödüller beklemektedir.

 • EĞİTİM KAMPI PROGRAMI
  Yürütücü kurum ve danışma kurulu üyelerinin katılımıyla finalist takımlara, projelerini destekleyecek eğitim programları düzenlenecektir.
   
 • SORU-CEVAP TOPLANTILARI
  Yürütücü kurum ve danışma kurulu üyelerinin katılımıyla yarışmacılara projeleri, yarışma süreci, değerlendirme kriterleri ve süreci hakkında danışma kuruluna sorular yönlendirebildiği fikir alış-verişleri yapılabilen toplantılar planlanacaktır.

 • STAJ İMKÂNI
  Türkiye’nin önde gelen teknoloji kurumlarında staj imkanları sağlanacaktır.
   
 • ULUSLARARASI YARIŞMALARA YÖNLENDİRME VE DESTEK PROGRAMLARI
  Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı tarafından yürütülen Teknolojinin Milli Takımları Destek Programı kapsamında takımlara uluslararası yarışmalardan haberdar etme, gerekli malzeme desteğini sağlamaktan ve ulaşım/ konaklama destekleri sağlanacaktır.

 • FİRMALARI TANIMA FIRSATI
  Türkiye’deki önde gelen teknoloji firmalarına Teknik Geziler düzenleyerek orada yapılan çalışmaları yerinde inceleme fırsatı sağlanmaktadır.
   
 • NETWORK KAZANIMI
  Teknik gezilerde ve birçok firmaya ev sahipliği yapan TEKNOFEST’te her alanda uzman kişileri tanıma fırsatı sağlanmaktadır.
   
 • FİRMALARDA İŞ VE MESLEK YAŞAMI HAKKINDA BİLGİ SAHİBİ OLMAK
  Teknik gezilerde iş ve meslek yaşamı hakkında uzman mühendisler ile birebir tanışma fırsatı ve sorular sorma imkanı sağlanmaktadır.
   
 • MOTİVASYON VE İLGİ ARTTIRMA
  Teknik gezilerde, teknoloji firmalarında çalışmış bilgi ve deneyime sahip kişilerden birebir tecrübelerini anlatma ve motivasyon arttırma fırsatı sağlanmaktadır.


   

Teknofest Teknoloji Yarışmaları Başvuru Rehberi Yayınlandı!

TEKNOFEST 2021 İstanbul'da 35 farklı kategorideki Teknoloji Yarışmaları Başvuru adımlarını inceleyiniz. TEKNOFEST 2021 İstanbul'da yarışma hakkını elde etmek için SON BAŞVURU TARİHİ 28 ŞUBAT!

Detaylar

Teknofest 2021 Teknoloji Yarışmaları Başvuruları Başladı!

TEKNOFEST 2021 İstanbul'da 35 farklı kategorideki Teknoloji Yarışmaları düzenlenecektir. TEKNOFEST 2021 İstanbul'da yarışma hakkını elde etmek için SON BAŞVURU TARİHİ 28 ŞUBAT!

Detaylar

2021 Yılı Milli Teknoloji Burs Programı Başvuruları Başladı!

Milli Teknoloji Burs Programı ile sen de #MilliTeknolojiHamlesi'nin bir parçası olmaya var mısın? Gönüllü Burs Programı ve Eğitmen Mentor Burs Programı için başvurular başladı. 

Detaylar

Teknofest 2020 Teknoloji Yarışmaları Enler ödülleri Açıklandı!

TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali Teknoloji yarışmalarında finale kalarak yarışan bütün takımlarımızı tebrik ederiz.

Detaylar

2242 üniversite öğrencileri Araştırma Proje Yarışmaları Final Sonuçları Açıklandı!

TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali 2242 Üniversite Öğrencileri Araştırma Proje Yarışması'nda finale kalarak yarışan bütün takımlarımızı tebrik ederiz.

Detaylar