Ulaşımda Yapay Zeka Yarışması

Yarışma Hakkında

TEKNOFEST Teknoloji yarışmaları kapsamında Ulaşımda Yapay Zeka Yarışması düzenlenmektedir.

Yapay Zeka teknolojilerinin geliştirilmesi ve üretimi ülkemizin geleceği için önem arz etmektedir. "Ulaşımda Yapay Zeka" yarışması, ulaşım alaınında karşılaşılabilecek problemlere çözüm üretmek, bilgi birikimini ve yetişmiş insan gücünü arttırmak amacıyla düzenlenmektedir.
2033 yılında Türkiye’de çeşitli görevler için uçan arabalar kullanılmaktadır. Bu araçlar şehir-içi ve şehirler arası kargo taşımacılığı, acil durumlara müdahale, ambulans, itfaiye ve uçan-taksi gibi birçok görevi otonom olarak gerçekleştirmektedir. Bu otonom araçlar trafik problemi olmadan farklı irtifalarda uçmaktadır. İstanbul, çoğu şehirdeki ulaşım ve taşımacılık problemini çözen bu araçlardan üç bin adedine sahip olmasıyla en fazla uçan araba bulunduran şehir konumundadır.

Türkiye Uçan Araç Geliştirme Federasyonu (UAGF), sensör ve kamera verilerini kıymetlendirilerek uçan arabaların çevresel farkındalığı yüksek olmasını sağlamak amacıyla araştırma çalışmaları yürütmektedir. 
Bu kapsamda uçan arabaların karşılaşabileceği kazaları önlemek için alt-görüş kamera görüntüleri kullanarak nesnelerin tespit edilmesine ihtiyaç duyulmaktadır. 
Bu yarışmada göreviniz geliştireceğiniz Yapay Zeka tabanlı nesne tespit sistemi ile uçan arabanın alt görüş kamera verilerini kullanarak taşıt ve insan nesnelerini tespit etmek ve federasyona destek olmaktır. 
Ayrıca araçlar şehir içinde bulunan alanlara iniş-kalkış yaptıkları için görsel iniş asistanına ihtiyaç duymaktadır
Yarışmacılar modellerini kendi çekimleri ile ya da farklı kaynaklardan toplayarak oluşturdukları veri setlerini kullanarak eğitebilir ve test edebilirler. 
Ayrıca yarışmacılara örnek bir veri seti sağlanacaktır. Yarışma kapsamında yarışmacılar önceden kaydedilmiş görüntüler üzerinden nesne tespiti yapacaklardır. Yarışma esnasında test amaçlı kullanılacak videolar önceden etiketlenmiş olacak, yarışmacılar verilen süre içerisinde yaptıkları doğru tespit miktarına göre puanlandırılacaklardır.
Tespit Edilecek Nesne Türleri
Nesne türleri, yarışma sırasında yayınlanacak videolarda, örnek videolarda veya eğitim videolarında bulunabilecek, tespit edilmesi beklenen cisimlerin çeşitleridir. Tespit edilebilecek nesne türleri aşağıdaki gibidir:

Yarışmaya Katılım Gösterebilen Eğitim Seviyeleri

 • Lise Öğrencileri
 • Ön Lisans, Lisans, Yüksek Lisans Ve Doktora Öğrencileri
 • Mezunlar

 

Şartnamede verilen bilgiler haricinde, yarışma hakkında sormak istediğiniz diğer sorular için ULAŞIMDA YAPAY ZEKA YARIŞMASI GRUBU linkinden ilgili mail grubuna üye olmanız gerekmektedir. Soracağınız sorular ve bu sorulara verilecek olan cevaplar, mail grubunun diğer üyelerinin de görebileceği şekilde açık olacaktır. Yarışmacıların hazırlamaları gereken raporlara ilişkin şablonlar ilerleyen tarihte TEKNOFEST web sitesi üzerinden duyurulacaktır.

Yarışma Son Başvuru Tarihi 28 ŞUBAT!

 


Ulaşımda Yapay Zeka Yarışma Şartnamesi

İndirmek İçin Tıklayınız.

Açıklama Tarih
Yarışma Son Başvuru Tarihi 28 Şubat 2021
Takımlarla Soru-Cevap Toplantısı 02 Mart 2021
Teknik Şartnamenin İlanı 05 Mart 2021
Örnek Eğitim Videosunun (Etiketsiz) Teslimi 10 Mart 2021
Ön Tasarım Raporu Son Teslim Tarihi 28 Nisan 2021
Ön Tasarım Raporu Sonuçlarına göre Ön Elemeyi Geçen Takımların Açıklanması 15 Mayıs 2021
Takımlarla Soru-Cevap Toplantısı 01 Haziran 2021
Kritik Tasarım Raporu Son Teslim Tarihi 30 Haziran 2021
Kritik Tasarım Raporu Sonuçlarının ve Finale Kalan Takımların Açıklanması 15 Temmuz 2021
TEKNOFEST 2021 21 -26 Eylül 2021
Ulaşımda Yapay Zeka Yarışması

2019

Derece Takım Adı
1. Mansiyon Global Maksimum
2. Mansiyon zeka.org
3. Mansiyon Ayasoft

Yarışmada verilecek olan ödüller aşağıdaki gibidir:


YAPAY ZEKA  YARIŞMASI ÖDÜL MİKTARLARI

 

Birinci: 60.000.00 ₺

İkinci: 40.000.00 ₺

Üçüncü: 20.000.00 ₺


Yarışma Başvuru Formu (İleri Kategori) Güncelleniyor

Yarışma Başvuru Formu (Serbest Kategori) Güncelleniyor

Yarışmacılara Sağlanan Olanaklar

 • DENEYAP ŞUBELERİNDE PROJELERİNİ ANLATMA FIRSATI
  Milli teknoloji geliştirme yolunda eğitim gören genç nesillere geliştirdiğiniz projeleri anlatma ve onlara ilham olma fırsatı sağlanmaktadır.
   

 • MALZEME DESTEĞİ İLE PROJELERİNİ HAYATA GEÇİRME FIRSATI
  Binlerce gencin projesine destek olmak için ön eleme aşamasını geçen takımlara toplamda 4 Milyon TL'nin üzerinde malzeme desteği sağlanmaktadır.
   
 • ULAŞIM / KONAKLAMA DESTEĞİ
  Finalist takımlara TEKNOFEST Teknoloji Yarışmaları için ulaşım/konaklama desteği sağlanmaktadır.
   
 • ÖDÜLLER
  TEKNOFEST Teknoloji Yarışmaları`nda  yarışıp dereceye girmeye hak kazanan takımlara 3 Milyon TL'nin üzerinde ödüller beklemektedir.

 • EĞİTİM KAMPI PROGRAMI
  Yürütücü kurum ve danışma kurulu üyelerinin katılımıyla finalist takımlara, projelerini destekleyecek eğitim programları düzenlenecektir.
   
 • SORU-CEVAP TOPLANTILARI
  Yürütücü kurum ve danışma kurulu üyelerinin katılımıyla yarışmacılara projeleri, yarışma süreci, değerlendirme kriterleri ve süreci hakkında danışma kuruluna sorular yönlendirebildiği fikir alış-verişleri yapılabilen toplantılar planlanacaktır.

 • STAJ İMKÂNI
  Türkiye’nin önde gelen teknoloji kurumlarında staj imkanları sağlanacaktır.
   
 • ULUSLARARASI YARIŞMALARA YÖNLENDİRME VE DESTEK PROGRAMLARI
  Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı tarafından yürütülen Teknolojinin Milli Takımları Destek Programı kapsamında takımlara uluslararası yarışmalardan haberdar etme, gerekli malzeme desteğini sağlamaktan ve ulaşım/ konaklama destekleri sağlanacaktır.

 • FİRMALARI TANIMA FIRSATI
  Türkiye’deki önde gelen teknoloji firmalarına Teknik Geziler düzenleyerek orada yapılan çalışmaları yerinde inceleme fırsatı sağlanmaktadır.
   
 • NETWORK KAZANIMI
  Teknik gezilerde ve birçok firmaya ev sahipliği yapan TEKNOFEST’te her alanda uzman kişileri tanıma fırsatı sağlanmaktadır.
   
 • FİRMALARDA İŞ VE MESLEK YAŞAMI HAKKINDA BİLGİ SAHİBİ OLMAK
  Teknik gezilerde iş ve meslek yaşamı hakkında uzman mühendisler ile birebir tanışma fırsatı ve sorular sorma imkanı sağlanmaktadır.
   
 • MOTİVASYON VE İLGİ ARTTIRMA
  Teknik gezilerde, teknoloji firmalarında çalışmış bilgi ve deneyime sahip kişilerden birebir tecrübelerini anlatma ve motivasyon arttırma fırsatı sağlanmaktadır.


   

Teknofest Teknoloji Yarışmaları Başvuru Rehberi Yayınlandı!

TEKNOFEST 2021 İstanbul'da 35 farklı kategorideki Teknoloji Yarışmaları Başvuru adımlarını inceleyiniz. TEKNOFEST 2021 İstanbul'da yarışma hakkını elde etmek için SON BAŞVURU TARİHİ 28 ŞUBAT!

Detaylar

Teknofest 2021 Teknoloji Yarışmaları Başvuruları Başladı!

TEKNOFEST 2021 İstanbul'da 35 farklı kategorideki Teknoloji Yarışmaları düzenlenecektir. TEKNOFEST 2021 İstanbul'da yarışma hakkını elde etmek için SON BAŞVURU TARİHİ 28 ŞUBAT!

Detaylar

2021 Yılı Milli Teknoloji Burs Programı Başvuruları Başladı!

Milli Teknoloji Burs Programı ile sen de #MilliTeknolojiHamlesi'nin bir parçası olmaya var mısın? Gönüllü Burs Programı ve Eğitmen Mentor Burs Programı için başvurular başladı. 

Detaylar

Teknofest 2020 Teknoloji Yarışmaları Enler ödülleri Açıklandı!

TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali Teknoloji yarışmalarında finale kalarak yarışan bütün takımlarımızı tebrik ederiz.

Detaylar

2242 üniversite öğrencileri Araştırma Proje Yarışmaları Final Sonuçları Açıklandı!

TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali 2242 Üniversite Öğrencileri Araştırma Proje Yarışması'nda finale kalarak yarışan bütün takımlarımızı tebrik ederiz.

Detaylar